מתגייסים? יש כמה דברים שחשוב שתדעו על קפה בצבא

2060 צפיות

אחד מהדברים שמאד מזוהים עם תקופת הצבא זה עניין הטקסיות. כאשר אתה נמצא במסגרת עם חוקים ברורים וגבולות (מדים, הצדעה, נהלים), שגרת יומך   מורכבת מטקסים.

מעבר תפקיד בצבא מחייב  פריסה (ארוחה גדולה לנשארים אותה מארגן מי שעוזב)

 סיום שירות בגדוד  – מלווה בטקס צעקות (טקס בו המחזור אחרון לפני שחרור צועק "עד מתי" והמחזור המשתחרר צועק "כמה עוד")

סיימת מסלול? צפה ל"זובור" על ידי הותיקים  – טקס שנפסל כיום או לפחות.. התמתן . . .

אחד מהדברים האהובים ביותר על חיילי צה"ל הוא טקס שתיית הקפה. אז איזה קפה שותים בצבא? אילו מושגים כדאי שתכירו לפני הגיוס? ומהם הכללים שחשוב שתכירו, כדי לא לעשות לעצמכם פדיחות ליד החיילים הפז"מניקים? בכל מקרה יקראו לכם 'צעירים'

כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

רוב המתגייסים החדשים מגיעים לצבא כשהקפה היחיד שהם מכירים הוא נס קפה, הפוך חלש/חזק, או קפה ה"בוץ". בצבא מגלים רבים  כי מוצר הצריכה הבסיסי, שמהווה חלק בלתי נפרד מתהליך הכנת קפה – חלב, חסר . . בלית ברירה נאלץ המתגייס הטרי, כבר בשבועות הראשונים שלו בצה"ל כשהכומתה שלו עוד ירוקה וצמרירית, להתמודד עם המחסור בחלב ולמצוא פיתרון חלופי.

לוותר על קפה זו לא אופציה בצבא, במיוחד לפני תורנות השמירה

בצבא, קפה הוא הרבה מעבר לאלמנט בסיסי איתו  פותחים את הבוקר. מדובר על טקס שלם שנשמר לרגעי ההפוגה במהלך השגרה הצבאית. רגעים של נחת,  עליהם שומרים בקנאות.

אז איזה קפה שותים בצבא?

קפה שחור אמיתי

המשקה הצבאי הקלאסי הוא כמובן הקפה השחור! לא משנה מאיפה הגעתם לצבא, מאיזה אזור בארץ, או מאיזו עדה, הקפה השחור הנו גורם מאחד בין כולם. איך מכינים קפה שחור? מדובר על טקס שלם המבוסס על כללים שכדאי לכם להכיר, כדי לא לעשות לעצמכם פדיחות ליד הפז"מניקים ביחידה. כי אם בטעות תכינו "קפה חברים" (קפה כל כך דליל שכשמרימים אותו רואים דרכו את החברים שלכם!) או בטעות תערבבו את הקפה בזמן הלא נכון, ותגישו לכולם קפה נטול קצף – הלך כל הפאסון. לחצו כאן ולמדו את הסוד להכנת קפה שחור טורקי אמיתי

קפה מדורבק

כן כן, קראתם נכון. בצבא "מדרבקים" קפה, ולא מעורבת בהכנת הקפה הזה שום דרבוקה. בין שלל מילות הקוד הצבאיות שתחשפו אליהם במהלך שירותכם נמצא גם דירבוק הקפה. נציין כאן שביחידות מסוימות הכנת קפה מסוג זה (שנקרא גם "נס רובאית") מוטל על ה"צעירים" ביחידה. אל תדאגו, כשאתם תהיו ותיקים ביחידה, יכינו לכם אותו, אבל כל דבר בזמנו. אז איך מדרבקים קפה? קל.

המצרכים:

  1. אבקת נס קפה
  2. סוכר
  3. חלב עמיד
  4. קוביות קרח
  5. קנקני זכוכית שקופים ("קראף")
  6. כפות/כפיות

אופן ההכנה:

מתקבצים במעגל ומערבבים ("מדרבקים") בקצב קבוע את אבקת הנס-קפה עם סוכר ומעט מים חמים, עד שנוצרת משחה חומה ומתקתקה, חלקה מגרגירים. ה"צעיר" שמכין את הקפה צריך להקפיד לערבב את המשחה עם הכפית בתנועה סיבובית קבועה, והמהדרין אף יוסיפו ספירה –  שבע לימין ושש לשמאל. במידה ופרקי הידיים מאותתים על קושי ניתן לחלק את המשימה בין כמה חיילים כך שהסיבוב מתבצע לסירוגין על ידי שלושה חיילים שונים.

כאשר מתקבלת המשחה הרצויה מתיזים את החלב העמיד בלחץ על מנת ליצור קצף, ולכל החגיגה הזו מוסיפים קוביות קרח, כשהכל מתבצע תוך ערבוב קצוב. דירבוק קפה מושלם מעניק שכבת קצף עבה ומפנקת, ומיחושים קלים בידיים של המדרבקים.

כמובן שבזאת לא נגמר הטקס. יש להקפיד למזוג קודם כל לותיקים! הצעירים מקבלים את מה שנשאר, אם נשאר.

מכונת אספרסו

נכון שהצבא אמור להיות מקום קשוח, ושעל כל דבר עובדים קשה, ושקשה יש רק בלחם, וגם אותו אוכלים. אבל… הצבא הוא גם לא ממש מה שהיה פעם, קיצורי דרך מתקבלים באהבה, ושדרוגים שמעלים את הת"ש בכלל מככבים. לכן היום, כשמכונות קפה הפכו להיות זולות יותר ונגישות יותר, בנוסף לקפה השחור והקפה ה"מדורבק" אנחנו רואים ביותר ויותר משרדים ומועדוני חיילים בצבא מכונות אספרסו, שמשדרגות לחיילים את הפסקות הקפה והופכות אותן לחגיגה של ממש. בכל זאת הצבא צועד על קיבתו, וקיבתו, מה לעשות, מחבבת קפה איכותי.

אז אחרי ששיננתם את כל המושגים לעיל כבר אי אפשר להפתיע אתכם, ואם אתם עדיין שותים שוקו כל בוקר, מוזמנים להתחיל להתאמן על קפה אמיתי כבר בבית לפני הגיוס, אתם לא רוצים ליצור את הרושם הלא נכון כשתגיעו ליחידה שלכם, נכון?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Open chat