קפה בראיית הרפואה הסינית: כך המזרח הרחוק רואה צריכת קפאין

1755 צפיות

האם כוס הקפה היא השעון המעורר שלכם? איך שותים את כוס הקפה נכון? ממה חשוב להימנע? והאם קפה אכן בריא? במאמר הבא נרחיב קצת על השאלות בראייה של הרפואה הסינית

קפה הוא חלק משגרת החיים והתרבות הישראלית, ויש הטוענים כי מדובר במוצר צרכנות בסיסי. ישנם השותים קפה כדי לפקוח עין בבוקר, אחרים כקינוח, כחלק בלתי נפרד משיחה או כנחמה (עם פיסת עוגה).  בין אם אתם מכורים למשקה החם או שותים כוס אחת ביום, חשוב שתדעו מהי ההשפעה של צריכת קפה על הגוף והנפש.

ראינו הרבה מחקרים מערביים בנושא שפוסקים חד משמעית שקפה אכן טוב לבריאות, כמה כוסות קפה מומלץ לשתות ביום (2-5 כוסות) ואף על כך שקפה מוריד את אחוזי התמותה ב12-18%. אז החלטנו לחשוב מחוץ לפינג'אן (ראיתם מה עשינו פה? 🙂 ) ולבדוק מה אומרת הרפואה הסינית – על השפעת צריכת הקפה על גוף האדם.

יין ויאנג – על קצה המזלג ומה הקשר לקפה?

על פי הרפואה הסינית,  הגוף והנפש מבוססים על היכולת של ה"צ'י" לזרום דרך הגוף. הצ'י הוא אנרגיית החיים. כאשר יש חוסר איזון בגוף הצ'י "נתקע", וההפרעה בזרימה שלו משפיעה על הבריאות הפיזית והנפשית.

אז איך דואגים לאיזון? ומה פה בכלל צריך לאזן? את היין והיאנג, הניגודים המשלימים. תורת החיים הסינית גורסת שכל הדברים ביקום מכילים שני כוחות מנוגדים אך משלימים, כן גם בתוך הגוף שלנו.. הבעיות מתחילות, כאשר אחד מהכוחות עולה על השני. נשאלת השאלה – האם קפה עוזר לנו לאיזון האנרגטי או שאולי מפר אותו?

הקפה הידוע כמעורר ומגביר אנרגיה, עלול להעלות את לחץ הדם ובעקבות כך, יכול גם להגביר את הדופק וזה החיסרון, במיוחד בצריכה מרובה של יותר מחמש כוסות קפה ביום. לפני שאתם מניחים את כוס הקפה, חשוב שתכירו גם את היתרונות כגון הנעת הצ'י, והשבת האיזון בין היין והיאנג. יתרה מזאת, הקפה משפיע בעיקר על הלב והכבד, כך שאם לפי האבחנה חוסר האיזון מגיע מהם, הקפה יאפשר טיפול ממוקד בבעיה. עובדת היותו מזרז מטבוליזם (אותה הרגשה שבשלוק האחרון רצים לשירותים?), תורמת להטמעת צ'י מהירה בגוף כלומר, העלאת רמת האנרגיה באופן זמין ומהיר.

במצבים של חוסר איזון הפוך -כאשר היאנג עולה על היין, הקפה עלול לגרום לפעולה הפוכה. אנשים בעלי יאנג חזק שישתו קפה בצורתו המקורית (קפה שחור טורקי), יכולים לחזק את החוסר ולגרום לבעיות מסוימות, תלוי אדם ומצב. המינון המומלץ הוא עד חמש כוסות קפה ביום, ובמקרים של עודף יאנג ההמלצה היא לשתות את הקפה עם חלב, שהנו חומר מחזק יין.

הנושא המגדרי וקפה

הרפואה הסינית מתייחסת גם לנושא המגדרי, כאשר מדובר על צריכת קפה. היאנג המזוהה עם המין הגברי, מכיל תכונות כמו: אנרגטיות, תנועה וחום. היין מבטא את הכוח הנשי מבטא (באופן יחסי ליאנג) תכונות כמו: רוגע, הזנה והכלה ועוד. מכאן שהקפה, שהוא משקה יאנגי – מתאים, בראיית הרפואה הסינית, יותר לגברים.

טיפים לשימוש נכון בקפה  – על פי הרפואה הסינית

  • שתו את הקפה בצורתו המקורית – כדי לחמם את הגוף בעזרת קפה יש לשתות אותו בצורתו המקורית, ללא חלב או עם חלב דל שומן וללא המתקה – כלומר – קפה שחור טורקי או קפה אספרסו שהם משקאות שבהם הקפה נחלט או מבושל מהגרגרים עצמם ללא תוספות כמו חלב או חומרים משמרים.
  • שתו את כוס הקפה לאחר ארוחת הבוקר – השתדלו שהקפה לא יחליף השעון המעורר שלכם, דבר שעלול להחליש את הגוף בעקבות נפילת האנרגיה המלווה את צריכתו.
  • קפה אינו תחליף למים – סיבה נוסת לשתיית קפה לאחר הארוחה הנה, ניצול מרבי של הערכים התזונתיים במזון שאתם צורכים. זאת בשל העבודה כי שתיית קפה עלולה לפגוע בספיגת המינרלים.
  • שתו שלוש כוסות קפה ביום – הפחיתו את צריכת הקפה, במידה ואתם צורכים יותר משלוש כוסות ביום. הקפידו על מרווחים בין כוס אחת לשנייה.
  • קפה + כושר = אושר!שלבו פעילות גופנית עם שתיית קפה, דבר שיאפשר לגוף לנצל טוב יותר את תכונותיו המועילות של הקפאין – יכולתו לעורר, לעודד מטבוליזם, שיפור זרימת הדם בגוף ואפילו הפגת כאבי ראש.

לסיכום

הכל עניין של מינון וגם, בהתאמה למצב הגופני והנפשי של צרכן הקפה. הכל תלוי במינון ובהתאמתו לאדם ששותה אותו. במידה והמינון גבוה ולא מתאים למשקל ולמצב הגופני של האדם ששותה אותו, הוא עלול לגרום להתמכרות גופנית שיכולה להתבטא בחרדה, נטייה לרגזנות, שינויים במצב הרוח, הפרעות שינה, דיכאון ותשישות. לעומת זאת, הקפה יכול לעשות נפלאות למי שצורך אותו, במידה מתונה ובדרך הנכונה.

הרפואה הסינית אינה שוללת טיפול גופני בעזרת קפה, כל עוד עושים זאת לפי הכללים הנכונים. המשקה הלאומי של סין אגב, הוא דווקא תה וטוב שכך.. תחשבו מה היה קורה לאספקת הקפה בעולם, אם מילארד סינים היו אוהבים אותו במיוחד 😉

הרפואה הסינית בדומה לרפואה הקונבנציונאלית, מכירה ביתרונות שתיית הקפה, במיוחד בצורתו המקורית (קפה שחור טורקי או קפה אספרסו). יחד עם זאת, גורסת הרפואה הסינית כי חשוב להגביל את  צריכת הקפה, לכמות מבוקרת על מנת למנוע נזק לגוף. בפעם הבאה שאתם שותים כוס קפה, הירגעו, הרשו לעצמכם להיות מאוזנים ותיהנו מכל לגימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Open chat